Folklandia 2025

Folkmusik- och folkdanskryssning Åbo-Kapellskär-Åbo 10-11.1.2025Läs mera »

Lilla spelmansstämman 9-10 juli 2024

Den finlandssvenska programhelheten under Kaustinen Folk Music FestivalLäs mera »

Spelmansstämman 2024

Korsholm och Vasa, 26-28 juliLäs mera »

Förbundsdag och Vinterstämma

hålls den 23-24 mars 2024 på Motel Marine och Svenska klubben i Ekenäs.Läs mera »

Lilla spelmansstämman 9-10 juli 2024

Antalet anmälda grupper till Kaustinen Folk Music Festival 8-14 juli är i år rekordstort, hela 700 stycken! Liksom tidigare år är såväl inernationella som nationella grupper och artister representerade.

Temat för årets festival är I byn (Kylässä).Temat syftar till att lyfta fram hur aktivteter på gränsnivån i byar, grannskap eller andra mikromiljöer har en bestående inverkan på lokala traditioners livskraft.

De finlandssvenska grupperna är tio till antalet, och programhelhet för Lilla spelmansstämman sträcker sig i år över två hela dagar; tisdag och onsdag.

 

Tisdag 9 juli

13.20 - 14.20   Soittosali
                         Fiddlarna
                         Pietarsaaren spelmanslag
                         Bag of Music
                         Vestersundsby spelmän

15.00 - 15.45   Kestikievari
                         Kronobys byar
                         (Deltagare från Karlebynejdens spelmansgille,
                         TärjäFolk, Kronoby sångkör, Småbönders
                         spelmanslag, Stensöta, Purpuridansare...)

                    
16.30 - 17.00   Juhlapiha
                        Pietarsaaren spelmanslag
                        Småbönders spelmanslag
                        Vestersundsby spelmän

19.00 - 20.30   Wiljami
          
             Kronoby sångkör
                         Småbönders spelmanslag
                         Fiddlarna
                         Vestersundsby spelmän
                         Stensöta


Onsdag 10 juli

10.30 - 11-30    Pelimannitalo
                         Stensöta
                         Karlebynejdens spelmansgille
                         TärjäFolk

14.00 - 15.00    Kestikievari
                         TärjäFolk
                         Pietarsaaren spelmanslag
                         Småbönders spelmanslag

16.00 - 17.00    PH Nordgren-salen
                         Karlebynejdens spelmansgille
                         Pietarsaaren spelmanlag
                         Stensöta
                         Småbönders spelmanslag

20.30 - 21.45    Soittosali
                         Småbönders spelmanslag
                         TärjäFolk
                         Pietarsaaren spelmanslag
                         Karlebynejdens spelmansgille
                         Stensöta
                         Allspel